MAZURSKA LEKCJA HISTORII

  • wyjazd z miejsca zbiórki
  • GIŻYCKO – Twierdza Boyen – Zwiedzanie z przewodnikiem: powstała w latach 1843 – 1855 jako obiekt blokujący strategiczny przesmyk pomiędzy jeziorami Niegocin i Kisajno.
  • GIERŁOŻ – Wilczy Szaniec – W samym sercu Mazur znajdują się porośnięte lasem ruiny kwatery głównej Adolfa Hitlera. Zamaskowane miasteczko w lesie – 200 budynków: schrony, baraki, 2 lotniska, elektrownia, dworzec kolejowy, urządzenia klimatyzacyjne, wodociągi, ciepłownie, dwie centrale dalekopisowe. Hitler przybył do Wilczego Szańca wraz ze swoją świtą 24 czerwca 1941 roku. Tu spędził ponad 800 dni. Wokół jego osoby ogniskowało się życie wszystkich mieszkańców kwatery. W roku 1944 kwaterę zamieszkiwało ponad dwa tysiące osób, z tego zaledwie 20 kobiet (Ewa Braun nigdy nie odwiedziła Wilczego Szańca).
  • KĘTRZYN – zwiedzanie z zewnątrz: Zamek Krzyżacki z drugiej połowy XIV w., wielokrotnie przebudowywanego. Świetnie zachowany, posiada bramę wjazdową i dziedziniec wewnętrzny; Kościół gotycki – kościół otoczony pozostałościami miejskich murów obronnych z basztami. Świątynia zbudowana w II połowie XIV wieku przez Krzyżaków, a rozbudowana w początku wieku XV jest rzadkim przykładem obronnej architektury sakralnej. Trzynawowa, ceglana świątynia z czworobocznymi wieżami sprawia wrażenie zamku.
  • RESZEL – Zamek Biskupów Warmińskich: położony jest nad brzegiem rzeki Sajny w południowo-wschodniej części miasta. Powstał w latach 1350-1401. Był wielokrotnie oblegany i kilkakrotnie zdobywany przez wojska polskie i krzyżackie. W XIX wieku zamek zaadaptowano na więzienie i dopiero po II wojnie światowej postanowiono gruntownie go odrestaurować. Obecnie na zamku mieści się m.in. oddział Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, hotel i restauracja.
  • przyjazd na miejsce zbiórki
Szkolne
1 dzień
od 105 zł/os.
przy grupie min. 42 uczniów + 3 opiekunów gratis

Oferty specjalne