Data 25 maja 2018 roku to w świecie turystyki bardzo ważne wydarzenie. Tego dnia weszło w życie rozporządzenie Ministra Edukacji w sprawie warunków i sposobu organizowania m.in. wycieczek szkolnych. To rozporządzenie jest skutkiem wprowadzonej reformy zmieniającej ustrój szkolny i ma na celu przystosowanie zasad dotyczących organizacji wycieczek szkolnych do nowych wymogów.
W głównej mierze zmianie uległy przepisy związane z terminologią przyjętą w przepisach nowej ustawy Prawo oświatowe. Chodzi głównie o zastąpienie niektórych pojęć oraz rezygnację z wybranych określeń. Jednak to nie one są najważniejsze dla organizatorów wycieczek.
Bardzo ważną zmianą, jaką wprowadza rozporządzenie ws. wycieczek szkolnych, jest jednoznaczne określenie kto ma prawo pełnić funkcję kierownika wycieczki. Może nim zostać tylko osoba, która jest pracownikiem pedagogicznym szkoły. Mogłoby się wydawać, że takie osoby jak pilot wycieczki, instruktor turystyki kwalifikowanej czy przewodnik turystyczny jak najbardziej mogą pełnić funkcję kierownika wycieczki. Niestety nie mogą – nowo wprowadzone rozporządzenie nie przydziela odpowiednich uprawnień osobom spoza grona pracowników pedagogicznych szkoły.
Rozporządzenie także jednoznacznie definiuje obowiązki kierownika wycieczki. Jego zadaniem będzie m.in. opracowanie programu i regulaminu wycieczki, zapoznanie uczestników wycieczki i ich opiekunów z tym regulaminem oraz zasadami bezpieczeństwa, zapewnienie transportu i odpowiedniej opieki, dysponowanie finansami w trakcie wycieczki i rozliczenie finansowe po powrocie.
Należy zaznaczyć, iż nauczyciel pełniący funkcję kierownika wycieczki zobowiązany jest do przestrzegania i spełnienia wszystkich wyżej opisanych czynności.
Więcej informacji na temat obowiązków kierownika wycieczki znajdą Państwo na stronie z przygotowanym przez nas szerszym opracowaniem rozporządzenia.
Jako załącznik do rozporządzenia ws. organizacji wycieczek szkolnych została opracowana tzw. karta wycieczki będąca niczym innym jak formularzem, który musi być uzupełniony przez każdego nauczyciela organizującego wycieczkę.
Osoba wypełniająca kartę wycieczki jest zobowiązana podać następujące informacje:
– datę i godzinę wyjazdu oraz powrotu,
– miejscowość docelową, planowaną trasę,
– długość trasy,
– program wycieczki,
– adresy noclegów, miejsc spożywania posiłków.
Wzór karty wycieczki mamy dostępny do pobrania bezpośrednio z naszej strony. Znajdą ją Państwo w dziale ważne dokumenty.
W przypadku gdy szkoła organizuje wycieczkę szkolną we współpracy z biurem podróży wiele obowiązków spoczywających na kierowniku wycieczki trafia na ręce biura. Tymi czynnościami są m.in.: przygotowanie programu wycieczki, zapewnienie transportu, noclegów i wyżywienia, ubezpieczenie uczestników wycieczki.
Dokładna lista rzeczy, w których jeszcze może pomóc biuro podróży znajduje się na stronie z przygotowanym przez nas szerszym opracowaniem rozporządzenia.
Rozporządzenie ws. organizowania wycieczek szkolnych wprowadza szereg zmian. Najważniejsze z nich dotyczą stanowiska kierownika wycieczki. Nowe przepisy dokładnie określają kto może nim zostać i jakie ma obowiązki. Wiele z obowiązków kierownika wycieczki może przejąć biuro podróży, co sprawi, że będzie miał on możliwość bardziej poświęcić się zadaniom, które tylko on może wykonać.
Jako biuro podróży posiadające wieloletnie doświadczenie w organizowaniu wycieczek zapraszamy do skorzystania z naszej oferty na wycieczki szkolne, ale również wycieczki firmowe, zielone szkoły oraz wycieczki indywidualne. Do zobaczenia w autokarze!